Ariets Research Blog

January 27, 2015

Odtworzyli twarz wojownika z epoki brązu. Jego grób był pod Hrubieszowem

Filed under: -History, -In Polish, Indo-Europeans, Physical anthropology, Poland — Ariets @ 12:40 pm

Naukowcy z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Poznaniu zrekonstruowali twarz mężczyzny z epoki brązu. Jego grób znajdował się pod Hrubieszowem.

Cmentarzysko sprzed 4 tysięcy lat zostało odkryte w Rogalinie pod Hrubieszowem. Najlepiej zachowany jest szkielet mężczyzny, który w chwili śmierci miał 45 lat. Archeolodzy nazwali go wojownikiem. Dlaczego? – W grobie znaleźliśmy m.in. kilkanaście krzemiennych grotów do strzał, krzemienne ostrze noża lub włóczni, sierp z krzemienia i sprzączkę z kości – wylicza Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im.

ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Czaszka wojownika była w tak dobrym stanie, że muzeum pokusiło się o eksperyment – rekonstrukcję jego twarzy. Zadania podjął się zespół badawczy dr Doroty Lorkiewicz-Muszyńskiej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Na co dzień z ich umiejętności korzysta policja, na przykład, gdy trzeba zidentyfikować ofiarę morderstwa. Pierwszym krokiem było zrobienie skanu czaszki w 3D. – Na tę bazę za pomocą specjalnego programu komputerowego nakładane były tkanki mięśniowe – wyjaśnia dyrektor Bartecki. – Metoda wykazuje ponad 90 proc. zgodności z rzeczywistym wyglądem mężczyzny – zaznacza. Nieocenioną pomocą okazały się wyniki badań szkieletu z Rogalina. Także genetyczne. Dzięki nim wiemy, że wojownik miał ciemną karnację, ciemne włosy oraz oczy. – Generalnie cieszył się dobrym zdrowiem. Miał wszystkie zęby, nie odkryliśmy też żadnych znaczących zwyrodnień kości – opowiada szef muzeum w Hrubieszowie. Okazało się jednak, że mężczyzna żyjący na Lubelszczyźnie 4 tysiące lat temu, cierpiał na raka kości. – Nowotwór nie był jednak złośliwy, więc być może nie odczuwał bólu nogi – zastanawia się Bartłomiej Bartecki. Dzięki badaniom genetycznym wiemy także, że niektóre osoby z tego cmentarzyska były ze sobą spokrewnione. Na przykład, w jednym miejscu obok siebie zostali pochowani dwaj bracia lub kuzyni. Najmłodsze dzieci w chwili śmierci miały od 7 do 10 lat. W kwietniu w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej wykopaliskom z Rogalina. Zobaczymy na niej m.in. szkielet wojownika, a obok dokumentację kolejnych etapów rekonstrukcji jego twarzy. Obok plansz pokazana zostanie multimedialna prezentacja, przedstawiająca krok po kroku, jak powstawał wydruk czaszki w 3D. – Na razie nie zdradzamy wszystkiego. Pełny efekt rekonstrukcji zaprezentujemy dopiero na naszej wystawie – zapowiada dyrektor Bartecki. Na tej podstawie zostanie sporządzony odlew głowy wojownika. Manekin dostanie “do ręki” kopię jego narzędzi. Badania cmentarzyska w Rogalinie nie zostały jeszcze zakończone. Może okazać się, że odkrycie 12 pochówków to dopiero początek.

Źródło: Kurier Lubelski.

Autorka: Małgorzata Szlachetka

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: